Ako som sa naučila maľovať slnečnice len pomocou servítky a horúceho vosku

Ako pomocou servitky a horúceho vosku namaľovať slnečnice

Na začiatku pri maľovaní horúcim voskom vytvárate najprv abstraktné obrazy. Toto kreatívne maľovanie umožňuje navzájom kombinovať do vosku aj iné techniky. Oprášte svoje enkaustické pomôcky a nástroje a vytvorte zaujímavé obrazy vytvorené kombináciou  servítkovania /decoupage/ a horúceho vosku.

Čo budete potrebovať?

 • servítku so zaujímavým motívom kvety, ovocie….
 • sololitovú dosku môžete použiť aj enkaustický papier
 • transparentný vosk, farebné enkaustické vosky a pigmentové tyčinky
 • teplovzdušnú pištoľ, enkaustické pero
 • pomocné náradie – špachtličku

Ako budete postupovať?

1.Pripravte si sololitovú dosku. Vybrala som rozmer 20×20 cm.  Sololitová doska je z jednej strany bielej farby. Naneste transparentný vosk na sololitovú dosku a rovnomerne rozfúkajte teplovzdušnou pištoľou celú plochu. Transparentný vosk môžete roztopiť i pomocou enkaustickej žehličky /ako pripraviť vrstvenie vosku si pozrite si to tu >>>/.

2. Vyberte si servítku s motívom, ktorí sa vám páči. Milujem slnečnice a možno i preto som si vybrala tento motív. Nádherné motívy servítok si viete vybrať v kreatívnych a výtvarných predajniach.

Vystrihnite si obrázky zo servítky, ktoré budete aplikovať do vosku. Použite nožnice alebo len tak ich rukami natrhajte. Odstráňte spodnú bielu vrstvu servítky a ponechajte len vrchnú časť. Nastrihané obrazce rozmiestnite na sololitovú dosku.

3. Fúknite teplovzdušnou pištoľou na vosk a vložte servítku s motívom do vosku. Pomocou špachtličky zatlačte do vosku jednotlivé časti servítky. Roztopte transparentný vosk a prejdite ním po povrchu servítky. Dajte dôraz na to, aby vosk bol po celom povrchu a vytváral rovnomerný jednoliaty voskový povrch.

4. Pomocou enkaustického pera a nadstravcov zvýrazníte listy žltým voskom. Upravte kvety, vytvorte stonku slnečnice…

5. Pomocou enkaustického pera a čierneho vosku zvýraznite línie kvetov na servítke …

6. Pomocou pigmentových tyčiniek vytvorte pozadie. Plochu som rozdelila na oblohu -modrá tyčinka a spodnú časť na lúku. Tu sú použité svetlo a tmavo zelená a hnedá pigmentová tyčinka. Pigmentové tyčinky som nanášala pomocou prstov…

7. Nakoniec hotový obraz som jemné prefúkala teplovzdušnou pištoľou. Vytvorili sa zaujímavé štruktúry….

Rozmiestnenie vybraného motívu záleží od veľkosti podkladového rozmeru.

Maľujete horúcim voskom, vytvárate nádherne obrazy a pritom nepotrebujete žiadne umelecké schopnosti a vedomosti. Enkaustika je technika tvorenia pre relax, oddych, pohodu a najmä proti stresu.

Enkaustika je jednoduchá a tvorivá výtvarná technika pre malých aj veľkých…

 

 

Jana Bakičová
Dnes viem, že tvorím s láskou a najmä farebne. Moj pribeh čitajte tu>>
Milujem maľbu horúcim voskom a som certifikovanou lektorkou tejto výtvarnej techniky. Pomáham ľuďom kreatívne tvoriť, objavovať svet farieb a pochopiť ako prostredníctvom nich môžeme ovplyvňovať naše emócie a zlepšovať si tak zdravie a každodenný život.
Janka je autorkou eBooku 4 farebné kľúče k Vášmu životu.Inšpiruje, motivuje a učí ostatných o tom, ako farby pôsobia, liečia a čo symbolizujú.
Učím ľudí maľbe horúcim voskom a som autorkou eBooku 3 základné pomôcky k tvorbe enkaustikou.Enkaustike je jednoduché a hravé tvorenie pre malých a veľkých..
Janke môžete napísať na email: jana@janabakicova.sk

Relaxujte a oddychujte s enkaustikou. Objavujte v sebe stále niečo nové. Nech sa páči 

Online kurz Enkaustika zDARma

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budem používať iba pre účely spracovania tohoto komentára Ochrana osobných údajov

 • Online kurz Enkaustika ZDARMA

  Ako vytvoriť obraz bez akýchkoľvek umeleckých schopnosti a vedomosti? Pripravila som pre Vás Online kurz Enkaustika Zdarma

 • hardcoverjacket_747x1076 (2)

 • Chcem e-knihu ZDARMA

  4 farebné kľúče k Vášmu životu E-kniha o tom, ako farby pôsobia, liečia a čo symbolizujú.

 • Najnovšie články
 • Kategórie
 • Spojíme sa na Facebooku