INŠPIRÁCIA

PRE MAĽBU HORÚCIM VOSKOM

ENKAUSTIKOU

Na začiatku so spoznávaním sa s enkaustikou som namaľovala obrázky len na veľkosti A5 a A6 maximálne A4. V roku 2014 prišla výzva zúčastniť sa súťaže Košická paleta, kde bolo potrebné doniesť obrazy väčších rozmerov.

Maľovanie na veľkú plochu je omnoho náročnejšie. Je potrebné vopred premyslieť, čo budete maľovať a kde jednotlivé prvky témy chcete rozmiestniť.

Po zvládnutí základných postupov si každý, kto sa intenzívnejšie venuje maľovaniu horúcim voskom skôr či neskôr vytvorí svoj vlastný enkaustický rukopis.

Rukopis je to, podľa čoho poznáte daného autora. Maľované obrazy daným autorom majú vždy niečo spoločné. Tým spoločným môžu byť farby, téma, niečo, čo sa objavuje skoro v každom obraze.

 

Enkaustika je v tom čarovná, že aj keď viete, čo chcete maľovať vyjdú úplne iné veci.

Čo som pre Vás pripravila

Enkaustika Vám ponúka nekonečnú hranicu inšpirácie. Inšpirujete sa z videí na Youtube alebo len skúšate, čo sa dá enkaustickou žehličkou vytvoriť.

V module Maľované pozdravy sú videá na vianočné pozdravy, kde môžete vidieť farebnú i priestorovú kombináciu sviečok. Pozdravy si môžete vytvoriť ako chcete VY. Tento modul Vám pomáha vytvoriť ORIGINÁLNE maľované pozdravy a potešiť svojich blízkych originálnym Darčekom.

Kombinujete a experimentujete, tvoríte vlastné motívy, kde základ maľovania tvorí farebný vosk a jeho farebné variácie.

Pri maľovaní horúcim voskom natáčam niektoré obrazy i na kameru. Je to veru dosť náročné. Musím dávať dôraz na to, aby sa vo videu zachytili i detaily pri maľovaní obrazu.

Pripravila som pre Vás v tejto členskej sekcií videá, kde sú vytvorené obrazy i na väčšiu plochu a sú použité všetky postupy, ktoré ste sa naučili v základnej sekcií online Školy Enkaustiky 1. stupňa.

Na začiatku maľovania si predstavte rozmiestnenie jednotlivých časti toho, čo chcete maľovať. Dávate tu väčší dôraz na detaily, lebo Vám to umožňuje dostatočne veľký rozmer.

Skôr ako sa pustíte do jednotlivých modulov je potrebné dodať, že práca na takýchto veľkých rozmeroch ako sú A1 a A0 nebudú hotové za pár minút. Takéto obrazy maľujem aj niekoľko dní.

Vydržte a nevzdávajte to pri prvých nezdaroch!

V jednotlivých moduloch sú videá, na úvod si ich pozrite úplne celé. Možno sa Vám bude zdať, že ste schopní ihneď vytvoriť takýto obraz. Ak je tak, tak Vás chválim a pustite sa do toho.

Vo videách uvidíte i okamihy, kde nie som vôbec spokojná s maľovaním a začnem maľovať úplne od znova.

Dôležité upozornenie: Pri práci s enkaustickom žehličkou máme regulátor teploty nastavený na vyššiu teplotu. Je to kvôli tomu, že sa Vám vosky rýchlejšie roztápajú a lepšie nanášajú na veľkú plochu.

Dokončenie obrazu

Vytvorený obraz horúcim voskom na papierovom podklade vyžaduje ešte vhodne zvolenú farbu pasparty a rámu. Farbu pasparty voľte kontrastnejšiu a zabezpečíte tým zvýraznenie farieb na obraze. Paspartu pri veľkosti A1 a A0 odporúčam minimálne 6 cm hrubú.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Rám je doplnením, môže a nemusí byť. Je to na individuálnom rozhodnutí každého autora. Rám na obraze Vám zabezpečí pri takýchto veľkých rozmerov jeho pevnosť a stálosť. Zo skúsenosti viem, ak som nechala obraz v pasparte, došlo k jeho poškodeniu a bolo potrebné previesť úpravy.

Bakicova enkaustika

Janka Bakičová

   vaša sprievodkyňa na ceste objavovať svet enkaustiky a farieb 🙂

Milujem maľbu horúcim voskom a som certifikovanou lektorkou tejto výtvarnej techniky. Pomáham ľuďom kreatívne tvoriť, objavovať svet farieb a pochopiť ako prostredníctvom nich môžeme ovplyvňovať naše emócie a zlepšovať si tak zdravie a každodenný život.