BONUS

UKAŽKA TOHO, ŽE JEDNO CHCETE VYTVORIŤ A NAMAĽOVANÝ VÝSLEDOK JE ÚPLNE INÝ.

Stalo sa Vám, že ste mali sen s konkrétnou témou obrazu? Mne sa to stalo mnohokrát.

Ráno som letela do ateliéru, aby som zachytila, čo najviac zo sna. Začiatok je so snom skoro vždy zhodný. Po chvíli maľovania sa začnú meniť určite postupy a výsledok vo sne bol krajší ako to, čo máte na podklade.

Prinášam Vám dva príklady takéhoto ,,snenia”

Prvý sen bol o tom, ako zo starého železa získať hrdzu a tá bude tvoriť originálny základ pre jedinečný originál. V garáži som našla kusy železa a reťaze, ktoré som dala na plátno a tie som niekoľko dní kropila vodou. Vznikali krásne hrdzavé otlačky.

Mala som veľkú radosť, lebo sa to javilo ako v tom mojom sne.

Ako som postupovala pri maľovaní horúcim voskom, začala sa meniť aj predstava vo sne. Realita bola postupne úplne iná. Ako to začalo a ako prebiehalo maľovanie a s akým výsledkom si pozrite vo videu.

Ukážka č.1

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Ukážka č.2

V druhom sne sa mi zobrazil obraz maľovaný horúcim voskom v odtieňoch červenej a vo vosku boli vsadené prírodné kamene ametyst. Začiatok bol rovnaký ako v prvom sne, všetko sa zhodovalo. Urobila som zopár ťahov a zmena začala byť viditeľná.

Na stole som zbadala čierny tuš a klasické redis-perá. Už som vedela, že toto tam nemá byť. Túžba písať tušom však bola silnejšia. Snažila som sa aspoň do obrazu zakomponovať ametyst, no mala som len veľmi malé kúsky a tie pri fúkaní odlietavali a nechceli vo vosku držať.

Ako to všetko začalo a ako prebiehalo a aký to malo záver si pozrite vo videu.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Na enkaustike je fascinujúce to, že žiadny obraz nevyhodíte.

Stačí prejsť po podklade enkaustickom žehličkou alebo len rozfúkať vosky teplovzdušnou pištoľou a máte hneď nový podklad pre nový obraz.

Prajem Vám krásne strávené chvíle pri maľovaní horúcim voskom. Hrajte sa s farbami, pracujte s novými prvkami či materiálmi. Tvorte, relaxujte a oddychujte.

                                                                                                              Jana Vaša sprievodkyňa svetom enkaustiky