Návod, ako si vytvoríte s deťmi Mimoňa

Máte staré pneumatiky a neviete, čo s nimi? Vyrobte si s deťmi Mimoňa.

Som starom mamou už 6 rokov. Počas prázdnin máme nášho vnúčika pár dni na letných prázdninách. Andrejko rastie ako z vody a nestačí mu už iba čítať rozprávky alebo len tak si kresliť pastelkami na papier.

Vytvoriť program pre dieťa v tomto veku je fakt náročne. Deti v dnešnej dobe potrebujú niečo iné ako, keď sme my boli deťmi.

Premýšľala som a vyriešila som to. Dieťa musíte zaujať kreatívnou a veľmi zaujímavou činnosťou. Bolo krásne slnečné počasie a my sme s Andrejkom boli v mojom ateliéri.

Neďaleko je umiestnený obecný kontajner na odpad. V to slnečné ráno niesol sused do kontajneru už nefunkčné a ojazdené pneumatiky. Zahľadela som sa na neho a v tom ma niečo fantastického napadlo.

Vezmime tie pneumatiky a vytvorme niečo suprové. Položili sme si ich na zem a chodili okolo nich. Skladali sme si ich na seba a potom zasa vedľa seba. Spomenula som si, že na škole, kde učím deti enkaustiku, som  videla z pneumatík vytvoreného Mimoňa.

Andrejko skákal od radosti. Bežal do ateliéru a vzal si zásteru.

Čo potrebujete na výrobu Mimoňa?

 • 3 staré pneumatiky
 • žltú a modrú akrylovú farbu riedenú vodou /pol kilové balenie/
 • štetce, papierovú pásku
 • čiernu a červenú temperu alebo akrylovú farbu v tube
 • 1ks vrchnáku od kompótovej fľaše
 • klinček a kladivo

My s Andrejkom sme však dané veci nemali, tak sme improvizovali ako sa dalo. V ateliéri som našla akrylovú farbu na šepsovanie plátna a tu sme si zriedili s tým, čo sme mali.

Ako postupovať?

Na internete nájdete množstvo Mimoňov a jedného si vyberte. Na prvú pneumatiku do stredu nalepte papierovú pásku a natrite celú pneumatiku na žlto. Nechajte farbu uschnúť. Odstráňte papierovú pásku a dané miesto natrite čiernou temperou. Druhú pneumatiku natrite celú žltou farbou. Tretiu pneumatiku natrite na modro. Nám došla modrá farba, tak sme pridali červenú a vznikla mám naša fialová.

Farbu na pneumatikách nechajte na slnku uschnúť. Akrylová farba riedená vodou je ekologická a na vzduchu rýchlo tvrdne. Vezmite modrú farbu a na žltej pneumatike urobte Mimoňovi traky a červenou farbou vytvorte ústa. A sme na konci. Už nám ostáva iba vrchnák na fľašu, ktorý prichytíme klinčekom na pneumatiku do stredu čierneho pásu. Hotové pneumatiky poukladajte na seba.

Do vnútra sme dali klinčeky na veľký odpadkový sáčok a postavili sme si Mimoňa pred ateliér. A je to. S prácou sme spokojní a s výsledkom ešte viac. Ako sa Vám páči nás nový odpadkový kôš Mimoň?

Kreativitou a tvorivosťou prebúdzate u detí radosť a nadšenie z hry .

Prebuďte v sebe aj Vy kreativitu a skryté možnosti tvoriť. V online kurzoch enkaustiky nájdete ako si viete vytvoriť svoj vlastný obraz horúcim voskom.

Jana Bakičová
Dnes viem, že tvorím s láskou a najmä farebne. Moj pribeh čitajte tu>>
Milujem maľbu horúcim voskom a som certifikovanou lektorkou tejto výtvarnej techniky. Pomáham ľuďom kreatívne tvoriť, objavovať svet farieb a pochopiť ako prostredníctvom nich môžeme ovplyvňovať naše emócie a zlepšovať si tak zdravie a každodenný život.
Janka je autorkou eBooku 4 farebné kľúče k Vášmu životu.Inšpiruje, motivuje a učí ostatných o tom, ako farby pôsobia, liečia a čo symbolizujú.
Učím ľudí maľbe horúcim voskom a som autorkou eBooku 3 základné pomôcky k tvorbe enkaustikou.Enkaustike je jednoduché a hravé tvorenie pre malých a veľkých..
Janke môžete napísať na email: jana@janabakicova.sk

Relaxujte a oddychujte s enkaustikou. Objavujte v sebe stále niečo nové. Nech sa páči 

Online kurz Enkaustika zDARma

Komentáre
 1. Dominika píše:

  Super článok! Určite budem sledovať ďalej!:)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budem používať iba pre účely spracovania tohoto komentára Ochrana osobných údajov

 • Rýchlokurz ako začať tvoriť obrazy horúcim voskom

 • E-kniha o tom, ako farby pôsobia, liečia a čo symbolizujú.

  hardcoverjacket_747x1076 (2)

 • Najnovšie články
 • Kategórie
 • Spojíme sa na Facebooku