Pri tvorení horúcim voskom používam ameriku

V rodine sme boli  vždy športovo založení. Ako dievča som sa naučila háčkovať, štrikovať a neskôr, keď som mala deti naučila som sa  i šiť. Ako dieťa som nikdy neoplývala umeleckými schopnosťami. A čo sa stalo v mojom zrelom veku, ako sa na povrch dostali moje umelecké schopnosti, to už viete.

V enkaustike, v tomto cudzom slovíčku som našla nový zmysel života i nový smer vo svojom  podnikaní.

Na začiatku, ak sa venujete enkaustike pracujete s troma základnými pomôckami /enkaustická žehlička, europské vosky a enkaustický papier/.  Enkaustika je nekonečná studnica možnosti tvoriť horúcim voskom. Stále sa zdokonaľujete a skúšate, kde vás to pustí. Celý návod ako začať s európskou enkaustikou som zhrnula v kurze kombinovaná enkaustika . Pokračovaním tvorenia horúcim voskom je americká enkaustika.

Americká enkaustika je neoddeliteľnou súčasťou mojej tvorby. 

Pri tvorbe americkou enkaustikou /lektorky používajú skratku amerika/ pracujete s americkými voskami, ktoré roztápate v miskách na ohrievacej doske s termostatom a používate pri tom teplovzdušnú pištoľ alebo plynový horák.

americka-enkaustika

Americké vosky sú to prírodné včelie vosky s väčším podielom živice a pigmentami ktoré sú určené pre vysoké teploty. Vosk si roztavíte v miskách na ohrievacej doske alebo platni. Vosk nanášate pomocou štetca z prírodných štetín.

Celistvosť obrazu dosiahnete, ak každú nanesenú vrstvu si znovu ohrejete teplovzdušnou pištoľou alebo plynovým horákom. Ako podkladový materiál sa najčastejšie používajú drevené dosky.

20161125_153607-12

Pri získaní väčšej zručnosti môžete použiť i maliarske plátno, na ktoré je potrebné naniesť dostatočné množstvo základného enkaustického média tzv. šupinky. Samozrejme je potrebné mať na zreteli, že je to iný podklad ako drevené dosky.  Pri použití horáku je treba zaobchádzať obzvlášť opatrne, aby nedošlo k pre horeniu daného plátna.

Na zvýraznenie niektorých časti obrazu používam aj pigmentové tyčinky. Viac o jednotlivých materiáloch sa dozviete na e-shope www.enkaustika.com. S tyčinkami je veľmi zaujímavá práca, nezabudnite používať gumené rukavice. Viackrát sa mi stálo, že som na túto dôležitú vec zabudla a mala som na tvári čierne alebo hnede fľaky.

A čo vám prinesie tvorenie americkou enkaustikou?

Je to komplexná technika tvorenia horúcim voskom – je to  spôsob ako rozvíjať svoju tvorbu, experimentovať a skúšať, čo všetko viete skombinovať a aplikovať do obrazu – rozvíjate svoju spontánnu tvorbu a intuíciu –  vytvárate koláže a plastické obrazy – budete unesení, kde vás pustí americká enkaustika i s ostatnými základnými materiálmi – dokážete naaplikovať i také možnosti, ktoré by ste pri bežnom maľovaní ani neskúsili

Chcete začať tvoriť horúcim voskom a vraj nemáte umelecké schopnosti a vedomosti?  Nevadí! 

Enkaustika je jednoduchá a zaujímavá tvorivá technika tvorenia horúcim voskom.

Jana Bakičová
Dnes viem, že tvorím s láskou a najmä farebne. Moj pribeh čitajte tu>>
Milujem maľbu horúcim voskom a som certifikovanou lektorkou tejto výtvarnej techniky. Pomáham ľuďom kreatívne tvoriť, objavovať svet farieb a pochopiť ako prostredníctvom nich môžeme ovplyvňovať naše emócie a zlepšovať si tak zdravie a každodenný život.
Janka je autorkou eBooku 4 farebné kľúče k Vášmu životu.Inšpiruje, motivuje a učí ostatných o tom, ako farby pôsobia, liečia a čo symbolizujú.
Učím ľudí maľbe horúcim voskom a som autorkou eBooku 3 základné pomôcky k tvorbe enkaustikou.Enkaustike je jednoduché a hravé tvorenie pre malých a veľkých..
Janke môžete napísať na email: jana@janabakicova.sk

Relaxujte a oddychujte s enkaustikou. Objavujte v sebe stále niečo nové. Nech sa páči 

Online kurz Enkaustika zDARma

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budem používať iba pre účely spracovania tohoto komentára Ochrana osobných údajov

  • Rýchlokurz ako začať tvoriť obrazy horúcim voskom

  • E-kniha o tom, ako farby pôsobia, liečia a čo symbolizujú.

    hardcoverjacket_747x1076 (2)

  • Najnovšie články
  • Kategórie
  • Spojíme sa na Facebooku