Viete, čo majú spoločné techniky Enkaustika a Paverpol?

Viete, čo majú spoločné techniky Enkaustika a Paverpol? Odpoveď je: ,,Enkaustika a Paverpol sú kreatívne a  tvorivé techniky, ktoré spojili sedem žien vystavovať svoje diela v Košiciach.“

Enkaustika je nádherná výtvarná technika. Na kurzoch Eukaustiky sa zúčastnilo veľa žien, avšak len mala skupinka pokračuje v tejto technike. V roku 2019 som končila Školu voľnej grafiky a pri záverečnej vernisáži ma napadla myšlienka uskutočniť so svojimi žiačkami výstavu Enkaustiky priamo vo výstavných priestoroch Výmenníka Štítová v Košiciach. Dohodli sme si termín a bolo to.

Kontaktovala som šikovnice, ktoré milujú maľovanie horúcim voskom a dali sme sa do hromady šesť žien. Medzi tým si niektoré rozvíjali svoje kreatívne a tvorivé schopnosti i v technike Paverpolu,  ktorú som si osobne skúsila po prvýkrát na pléneri v Maďarsku 2016.

Veronika Koláriková je lektorkou techniky Paverpolu a Hanka Kolumberová a ja sme absolvovali kurz u Veroniky a pod rukami nám vznikli krásne sochy.

Aby výstava bola  obsahovo bohatšia, súčasťou výstavy budú i diela z Paverpolu. Veronika je našim čestným hosťom na Výstave Enkaustiky a Paverpolu pod názvom Čaro farieb a vosku, ktorá sa uskutoční od 20.4.2020 do 6.5.2020.

Dovoľte mi, predstaviť Vám účastníčky a autorky diel Výstavy Enkaustiky a Paverpolu.

JANA BAKIČOVÁ, Dargov

Milujem maľbu horúcim voskom a som certifikovanou lektorkou tejto výtvarnej techniky. Pomáham ľuďom kreatívne tvoriť, objavovať svet farieb a pochopiť ako prostredníctvom nich môžeme ovplyvňovať naše emócie a zlepšovať  si tak zdravie a každodenný život.

Vediem kurzy a online kurzy Enkaustiky a veľmi rada experimentujem s voskami na všetkých druhoch podkladu. Rada si rozvíjam kreatívne zručnosti i v iných technikách ako je Paverpol, fraktálna kresba, drevorezba či voľná grafika. Viac o mne a o uskutočnených výstavách si pozrite tu>>

HANKA KOLUMBEROVÁ, Košice

S Enkaustikou tvorím, učím sa, objavujem jej čaro a neskutočné možnosti od začiatku januára 2019, kedy ma zaujal kurz Enkaustiky pod vedením pani lektorky Janky Bakičovej. Pod jej vedením som absolvovala tri kurzy a získala potrebné vedomosti a zručnosti .

Enkaustiku som si zamilovala, ale naďalej maľujem aj akrylom, pastelom a aj tieto média používam pri tvorení .

S Paverpolom tvorím tiež len od roku 2019 vďaka pani lektorke Veronike Kolárikovej, ktorá ma uviedla do tajov práce s Paverpolom . Paverpol je úžasné médium, ktoré tiež nepozná hranice.

Svojim záľubám sa venujem len vo voľnom čase, nakoľko ešte pracujem, avšak môžem povedať, že sa na tieto chvíle teším.

Mám radosť, keď niektoré moje dielko poteší mojich blízkych aj neznámych.

JITKA SČERBOVÁ, Ladomirová – Svidník

Už od detstva pracujem s voskom pretože sa venujem zdobeniu kraslíc, s ktorými sa každoročne zúčastňujem rôznych výstav na Slovensku a v zahraničí, kde som získala rôzne ocenenia.

Rozširovaním vzdelania na Strednej priemyselnej škole vo Svidníku som zistila, že sa dá vosk nanášať aj na papier a iný materiál a tak som skúšala tvoriť svoje prvé obrázky.

Enkaustike sa venujem už štvrtý rok a stále objavujem krásu farebného spektra, ktoré sa tým dá dosiahnuť. Táto maliarska technika prebúdza fantáziu  a kreativitu.  Svoju  prvú  výstavu  obrazov  som  mala  v máji 2019 v Ukrajinskom múzeu vo Svidníku, kde som aj osobne predvádzala túto techniku.

V súčasnosti pracujem ako pedagogický asistent na základnej škole, kde vediem aj krúžok výtvarnej výchovy. Spolu so žiakmi objavujeme krásu farieb, rozvíjame tvorivosť, motoriku a experimentujeme.

ANTÓNIA HANUŠČÁKOVÁ, Dlhá Lúka – Bardejov

Venujem sa rôznej kreatívnej tvorbe a od roku 2017 mi vstúpila do života i technika Enkaustika. Zúčastnila som sa  Medzinárodného  maliarskeho plenéra  v Bardejove, kde súčasťou bola i  po plenérová výstava.

Rok 2017 bol pre mňa veľmi tvorivý a kreatívny. Koncom roka sa konala Okresná výstava prác seniorov – Seniorcentrum Bardejov, kde som sa prezentovala svojimi prácami.

Nasledovali ďalšie výstavy:10/2017 Výstava  v DC Dlhá Lúka • 2/2018 Výstava  v Okresnej knižnici D. Gutgesela Bardejov • 2/2018 Výtvarný salón 2018, Galéria HOS Bardejov, postup na Výtvarné spektrum 2018 Humenné • 4/2019 Výtvarné  spektrum 2019, Galéria HOS Bardejov, čestné uznanie • 10/2019 Výstava neprofesionálnych umelcov, rodákov z Dlhej  Lúky v DC Dlhá Lúka

LUCIA SMREKOVÁ, Košice

Ako certifikovaný kouč pomáham ľuďom objavovať a rozvíjať vlastný potenciál a dosahovať svoje ciele rýchlejšie a jednoduchšie. Mám dielničku, v ktorej ručne vyrábam sviečky z palmového vosku pod značkou krásne sviečky.

Od sviečok bol už len krôčik ku kreatívnej maľbe horúcim voskom nazývanej “Enkaustika”. Enkaustika vstúpila do môjho života pred niekoľkými rokmi a splnila mi sen o maľovaní. Kombinujem ručnú výrobu sviečok s vlastnými autorskými motívmi Enkaustiky.

Maľujem pre radosť a dobrý pocit, ktorý mi prináša slobodu a voľnosť. Je to vhodná psychohygiena, ktorá mi dodáva novú energiu do života.

VERONIKA KOLÁRIKOVÁ, Maďarsko

Od detstva sa venujem ručným prácam a  maľovaniu. Je to môj relax a spôsob sebarealizácie.  Robím rôzne techniky. V roku 2011 mi učarovala Enkaustika tzv. maľba horúcim voskom. Stala som sa lektorkou a túto techniku som začala učiť.

Uchvátili ma možnosti tejto techniky a farby, ktoré sa prelínajú na papieri a vytvárajú fantastické tvary a farby.

Ďalšia technika Paverpol ma oslovila a tiež učarovala. V roku 2016 som sa stala lektorkou tejto techniky. Veľa anjelov som naučila robiť moje žiačky. A anjeli mi pomohli aj v mojom živote.

Podarilo sa mi kúpiť dom v Hidasnemeti v Maďarsku,  kde mám svoj vlastný ateliér. Splnil sa mi ďalší veľký sen. Teraz vediem a realizujem kurzy v Košiciach i v Maďarsku.

jana janočkovaJana Janočková, Košice

Rok 2019 bol pre mňa po dlhšej dobe, rokom kreativity. K umeniu som mala vždy blízko, ale vnímať ho iba vizuálne mi až tak nepostačovalo. Ja som sa ho potrebovala ,,dotknúť“.

A tak, prostredníctvom Facebooku, som sa v januári 2019 zoznámila s lektorkou Jankou Bakičovou, ktorá organizovala kurz Enkaustiky (technika maľovania horúcim voskom). Pani lektorka ma s nadšením voviedla do čarovného sveta voskov, ktoré mi postupne otvárali ďalšie dvierka mojej tvorivosti.

Môžem povedať, že vosky sa dotkli mojej duše a mňa osobne posunuli do dimenzie dovtedy mne neznámej, kde môžem rásť.

Som šťastná a vďačná za to, že môžem tvoriť a objavovať svet Enkaustiky, ktorá má veľa kombinovateľných techník, kde sa fantázii medze nekladú a kde môžem naplno rozvíjať svoju kreatívnosť.

 

Srdečne Vás všetkých pozývame na vernisáž výstavy Čaro farieb a vosku, ktorá sa uskutoční 20.4.2020 o 17.00 hod v priestoroch Výmenníka Štítová 3, Košice.

Počas vernisáže sa uskutoční malá ukážka prezentacie Enkaustiky.

Jana Bakičová
Dnes viem, že tvorím s láskou a najmä farebne. Moj pribeh čitajte tu>>
Milujem maľbu horúcim voskom a som certifikovanou lektorkou tejto výtvarnej techniky. Pomáham ľuďom kreatívne tvoriť, objavovať svet farieb a pochopiť ako prostredníctvom nich môžeme ovplyvňovať naše emócie a zlepšovať si tak zdravie a každodenný život.
Janka je autorkou eBooku 4 farebné kľúče k Vášmu životu.Inšpiruje, motivuje a učí ostatných o tom, ako farby pôsobia, liečia a čo symbolizujú.
Učím ľudí maľbe horúcim voskom a som autorkou eBooku 3 základné pomôcky k tvorbe enkaustikou.Enkaustike je jednoduché a hravé tvorenie pre malých a veľkých..
Janke môžete napísať na email: jana@janabakicova.sk

Relaxujte a oddychujte s enkaustikou. Objavujte v sebe stále niečo nové. Nech sa páči 

Online kurz Enkaustika zDARma

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budem používať iba pre účely spracovania tohoto komentára Ochrana osobných údajov

  • Rýchlokurz ako začať tvoriť obrazy horúcim voskom

  • E-kniha o tom, ako farby pôsobia, liečia a čo symbolizujú.

    hardcoverjacket_747x1076 (2)

  • Najnovšie články
  • Kategórie
  • Spojíme sa na Facebooku